Skład piątego tomu piłkarskich dziejów Zawiszy Bydgoszcz zakończony

Jeśli się bardzo chce, to bez względu na okoliczności, zawsze realizuje się zamierzone cele. Mimo wielu przeciwności losowych dzisiaj zakończyłem skład piątego tomu piłkarskich dziejów Zawiszy Bydgoszcz. Książka pt. „Powrót z ligowych nizin. Zawisza Bydgoszcz 1998-2011”, licząca 517 stron formatu A-4, została przekazana druku.

Piąty tom obejmuje czas od rundy jesiennej 1998 roku do końca rundy wiosennej 2011 roku, gdy bydgoski klub wywalczył awans do I ligi. W opisywanym okresie Zawisza przez większość sezonów rywalizował w IV lidze, a w sezonie 2002/2003 grał nawet w klasie okręgowej (V liga). W przedstawionych latach miały miejsce interesujące wydarzenia, z których najwięcej negatywnych skutków wywołały nieudane fuzje z różnymi podmiotami (z KP Konin i Chemikiem Bydgoszcz), a także przenosiny Kujawiaka/Hydrobudowy Włocławek, który grając pod herbem Zawiszy splamił jego dobre imię. Należy podkreślić, że niezmiernie ważnym wydarzeniem było to z 30 czerwca 2003 roku, kiedy na mocy „Porozumienia” zarząd klubu WKS Zawisza zdecydował o przekazaniu drużyny seniorów (beniaminka IV ligi) do Stowarzyszenia Piłkarskiego „Zawisza”. Z kolei 11 marca 2005 roku zapadły jeszcze bardziej istotne decyzje. Zarząd WKS Zawisza rozwiązał sekcję piłki nożnej i przekazał ją Stowarzyszeniu Piłkarskiemu. W 2008 roku drużyna awansowała do nowej II ligi i po 10 latach znów zaczęła występować na szczeblu centralnym. W książce znalazło się miejsce na archiwalną dokumentację, która te fakty ukazuje w pełnym świetle. Tak jak uprzednio, oprócz opisu drużyny seniorów, przedstawione zostały inne zespoły Zawiszy: rezerw (po reaktywacji, od jesieni 2008 roku), juniorów starszych, juniorów młodszych i trampkarzy (wcześniej zwanych młodzikami starszymi). Monografia bydgoskiego Zawiszy, w porównaniu z innymi klubami, jako jedyna w Polsce ukazuje nie tylko drużynę seniorów.

Druk i oprawa książki zostaną zakończone w drugiej połowie kwietnia 2020 roku.

Autor: Zenon Greinert