zamknij reklamę

Zmarł trener Leszek Rzepka

Zmarł trener Leszek Rzepka

6 stycznia, w wieku 79 lat, zmarł trener piłki nożnej Leszek Rzepka. Urodził się 16 marca 1937 roku w miejscowości Zaleszczyki (obwód tarnopolski). Grę w piłkę rozpoczął w Budowlanych Olsztyn (od 1948). Potem w Czarnych Szczecin (od 1953). W tym ostatnim klubie spróbował swoich sił jako kolarz torowy. Zdobył nawet tytuł mistrza Polski juniorów na dystansie 2 km. Po przeprowadzce z rodzicami do Bydgoszczy wstąpił do sekcji... kolarskiej Zawiszy. W kolarstwie szosowym (torowego w mieście nad Brdą nie było) startował bez powodzenia i postanowił wrócić do piłki nożnej. Zawisza miał jednak wtedy mocny zespół, który trenował węgierski szkoleniowiec Scharle, dlatego nie miał szans na występy w pierwszej drużynie. Do 1963 roku grał w rezerwach i wówczas trener Konrad Kamiński zaproponował mu szkolenie piłkarskiej młodzieży. Zresztą Leszek Rzepka już wcześniej pomagał w pracy Tadeuszowi Michałkowi, zajmującemu się w klubie trampkarzami.

Ukończył Studium Trenerskie na AWF w Poznaniu (1968-70). Szkoleniowiec trampkarzy Zawiszy od 1961 roku do lat siedemdziesiątych minionego wieku. Od połowy lat siedemdziesiątych trener różnych grup juniorów w bydgoskim klubie. Zdobył z drużyną Zawiszy wicemistrzostwo Polski Juniorów U-19 - 1986 rok. Prowadził także grupy naborowe. Był również szkoleniowcem Szkolnego Związku Sportowego i reprezentacji Bydgoszczy, z którą w 1972 roku zwyciężył w Pucharze dr. Michałowicza. Blisko 50 lat udzielał się w pracy z młodzieżą. Był znany jako łowca talentów i wychowawca wielu znakomitych zawodników. Wśród jego wychowanków byli m.in. Zbigniew Boniek, Tadeusz Wiśniewski, czy z tych ostatnich: Hubert Adamczyk. Zawsze był zatroskany o los piłki nożnej w Zawiszy i los dzieci. 4 października 2001 roku podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego sekcji piłki nożnej WKS Zawisza, mówił: „Ja uważam, że nastąpił błąd, kiedy drużyna czwartoligowa pod wodzą Wacława Starzyńskiego była o krok od awansu do trzeciej ligi, po czym przejął ją Piotr Nowak. Czy wszystko zostało uczynione, żeby utrzymać w klubie najzdolniejszych zawodników? Jeżeli nadal będziemy prowadzić taką politykę, to w najbliższym czasie nie odrodzi się drużyna, która rozsławiła klub, nie tylko w Polsce. Należy również pamiętać o tym, że Fordon jest kopalnią talentów i nie wolno zamiast boisk, stawiać tam garaży. Stadion przy ulicy Sielskiej również musi służyć młodzieży". Sprzeciwiał się również sprowadzeniu Kujawiaka Włocławek (znanego jako tzw. Hydrotwór) do Bydgoszczy, który miał występować pod szyldem Zawiszy. Po upadku sekcji piłki nożnej w WKS Zawisza przez wiele lat był oddany pracy na rzecz Stowarzyszenia Piłkarskiego „Zawisza”. Zasłużony szkoleniowiec 60-lecia Bydgoskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wyróżniony: Srebrną i Brązową Honorową Odznaką Działacza WKS Zawisza, Złotą Honorową Odznaką PZPN (1983). W grudniu 1973 roku Zarząd WKS Zawisza przyznał mu „za duży wkład pracy szkoleniowo-wychowawczej z młodzieżą" Dyplom Uznania. Za szczególne zasługi w pracy z młodzieżą odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1976). Wyróżniony Medalem 70-lecia BOZPN (1993).

Był bardzo lubiany przez zawodników i powszechnie szanowany przez kibiców. Miał szczególny dar do pracy z najmłodszymi adeptami piłki nożnej. Leszek Rzepka został oficjalnie pożegnany przez kibiców Zawiszy na płycie głównej stadionu, przed meczem ekstraklasy z Jagiellonią Białystok, rozegranym 20 lipca 2013 roku.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!

Pogrzeb Leszka Rzepki odbędzie się 14 stycznia (sobota) o godz. 11:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji można znaleźc w naszej Polityce Prywatności. [X] Zamknij