Podsumowanie i tabela

Zawisza Bydgoszcz po raz pierwszy w rozgrywkach ligowych wziął udział w 1947 roku. Drużyna występowała w bydgoskiej (pomorskiej) klasie B. Rozgrywki w niej były emocjonujące, a mecze przyniosły wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Czasem nerwy puszczały… kibicom, już wówczas dochodziło do nagannych zachowań sympatyków niektórych drużyn. 17 sierpnia 1947 roku w Nakle nad Notecią miejscowi Czarni podejmowali Brdę II Bydgoszcz. Do przerwy był wynik remisowy 1:1 i nic nie zapowiadało tego, co stało się w drugiej połowie spotkania. Kiedy bydgoski zespół zdobył kolejne bramki (wygrał 4:1), w 73 minucie niezadowoleni z wyniku nakielscy kibice wtargnęli na boisko przy Zakładach Mięsnych. Sędzia Saganowski, który prowadził te zawody przerwał na pewien czas mecz i wznowił spotkanie, kiedy publiczność opuściła plac gry. Notowano także przypadki śmierci zawodników na piłkarskiej murawie. 25 maja 1947 roku podczas spotkania rozgrywanego przez WMKS Partyzant Bydgoszcz (rywal Zawiszy z B klasy) w Wałczu, zawodnik z miasta nad Brdą Edmund Budnik zmarł nagle na boisku podczas meczu. Klub piłkarza o uroczystościach pogrzebowych zawiadomił w prasie wszystkich sportowców, 28 maja zawodnika żegnały tłumy. Wyprowadzenie zwłok odbyło się z kaplicy szpitala garnizonowego przy ul. Floriana. Edmund Budnik, były piłkarz przedwojennego RKS Amator Bydgoszcz i działacz sportowy, został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu na Szwederowie.

O trzecim miejscu Zawiszy zadecydowały nie tylko przegrane z czołowymi drużynami - Burzą i Wichrem oraz dwukrotnie Brdą II - ale przede wszystkim niespodziewane porażki ze słabszymi zespołami, Ruchem Chojnice i Pałuczanką Żnin. Warto odnotować, że niebiesko-czarni w osiemnastu meczach strzelili rywalom 77 bramek i okazali się najskuteczniejsi w rozgrywkach sezonu 1947. O awans do A klasy Burza zagrała w dwumeczu ze zwycięzcą drugiej grupy, tzw. toruńskiej - Cuiavią Inowrocław. Po remisie 2:2 w pierwszej potyczce, bydgoszczanie pokonali inowrocławian na ich terenie 1:0 i promocja do wyższej klasy rozgrywkowej stała się dla nich faktem.

Nie udało się dotrzeć do wyników wszystkich meczów z klasy B sezonu 1947, dlatego tabela, która automatycznie powstaje na stronie, nie jest do końca właściwa.  Na podstawie wyników uzyskanych w dwóch ostatnich kolejkach udało się ustalić ostateczną kolejność w czołówce tabeli. Zwycięzcą został zespół Burzy odnosząc dwa zwycięstwa: z Partyzantem 5:0 (4:0) oraz w najważniejszym spotkaniu z Brdą II 1:0 (0:0). Drugie miejsce dla rezerw Brdy, które poza porażką ze zwycięzcą grupy zanotowały remis 1:1 (1:1) z drużyną Wichru. Zawisza, po rozgromieniu Czarnych 7:1 (5:1) i przegranej z Pałuczanką 1:2 zajął trzecie miejsce. Czwarty Wicher Solec Kujawski, który poza meczem z Brdą II uległ Polonii II 0:2. Końcowa tabela, która nie obejmuje dwóch rozegranych meczów z udziałem Ruchu Chojnice, Gwiazdy II i Czarnych, przedstawia się następująco:

Tabela 1947 - Klasa B Bydgoszcz.

Miejsce/drużyna

Pkt.