Coraz bliżej do piątego tomu piłkarskich dziejów bydgoskiego Zawiszy

Mimo rozmaitych przeciwności, po Nowym Roku rozpoczynam skład piątego tomu dziejów piłkarskiego Zawiszy Bydgoszcz. Książka ma tytuł: „Powrót z ligowych nizin. Zawisza Bydgoszcz 1998-2011”. Jak można się zorientować po tytule, piąty tom będzie obejmował okres od rundy jesiennej 1998 roku do rundy wiosennej 2011 roku, gdy bydgoski klub wywalczył awans do I ligi. W opisywanym okresie Zawisza przez większość lat rywalizował w IV lidze, a w sezonie 2002/2003 grał nawet w klasie okręgowej (V liga). W przedstawionych latach miały miejsce niezwykle interesujące wydarzenia, z których najwięcej negatywnych skutków wywołały nieudane fuzje z różnymi podmiotami. Należy podkreślić, że istotnym wydarzeniem było to z 30 czerwca 2003 roku, kiedy na mocy „Porozumienia” zarząd klubu WKS Zawisza zdecydował o przekazaniu drużyny seniorów (beniaminka IV ligi) do Stowarzyszenia Piłkarskiego „Zawisza”. Z kolei 11 marca 2005 roku zarząd WKS Zawisza podjął decyzję o rozwiązaniu sekcji piłki nożnej i przekazaniu jej Stowarzyszeniu. W książce nie zabraknie archiwalnej dokumentacji, która te fakty ukazuje w pełnym świetle. W 2008 roku bydgoska drużyna wywalczyła awans do nowej II ligi. Jak zwykle, oprócz opisu drużyny seniorów, przedstawione zostaną inne zespoły Zawiszy: rezerw (po reaktywacji, od jesieni 2008 roku), juniorów starszych, juniorów młodszych i trampkarzy (wcześniej zwanych młodzikami starszymi). Monografia bydgoskiego Zawiszy jako jedyna w Polsce przedstawia nie tylko drużynę seniorów.
Piąty tom piłkarskich dziejów Zawiszy zostanie wydany wiosną 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że ukaże się w kwietniu.

Autor: Zenon Greinert