Zmarł Ryszard Polak

Dzisiejszej nocy zmarł Ryszard Polak, zawodnik Zawiszy w 1980 roku. Urodził się 26 lutego 1959 roku w Sopocie. Zdobył zawód technika budowlanego. Piłkarskie treningi podjął w 1973 roku w Lechii Gdańsk. Nosił boiskowy pseudonim „Tolek". W 1980 roku pojawił się w Zawiszy. Grał na pozycjach pomocnika i napastnika. W bydgoskim klubie zadebiutował w meczu: 05.04.1980 (Szombierki Bytom - Zawisza 1:0, ekstraklasa). Ostatni mecz: 24.05.1980 (Zawisza - Ruch Chorzów 1:2, ekstraklasa). Wystąpił w barwach niebiesko-czarnych w 4 spotkaniach ekstraklasy. Ponadto zagrał w dwóch spotkaniach rezerw (jedno ligowe i jedno pucharowe). „Pobyt w Zawiszy wspominam bardzo dobrze, utrzymaliśmy się w ekstraklasie. Miałem okazję trenować i grać z przyszłymi reprezentantami Polski (Kensy, Ostrowski, Milczarski), a także z chłopakami z Bydgoszczy z Brończykiem na czele" – napisał do mnie Ryszard Polak 27 czerwca 2015 roku. Po grze w Zawiszy wrócił do Lechii, z którą zdobył Puchar Polski (1982/83) i Superpuchar. W latach 1985-1987 reprezentował Igloopol Dębica. We wrześniu 1988 roku wyemigrował do Niemiec. Zamieszkał w Bornhöved (w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn). Tam żył jako Richard Polak. W Niemczech nie grał w piłkę nożną, bo wpływ na to miała roczna dyskwalifikacja, którą nałożono na niego z Polski i kontuzja. Występował jedynie w oldboyach. Był rencistą. W Niemczech wyszukiwał młodych zawodników z polskimi korzeniami, którzy mogliby grać dla Polski.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!